Anasayfa / Forex Egitimleri / Hareketli Ortalama Nedir?

Hareketli Ortalama Nedir?

Hareketli Ortalama Nedir? Genellikle trend ticareti olarak da adlandırılmaktadır. yatırımcıların sermaye piyasalarında önemli karlar elde etmelerine olanak tanıyan, yatırıma benzer oldukça etkili bir ticaret stratejisidir. Strateji, piyasa momentumunu belirlemeyi, momentum yönünde bir pozisyon açmayı ve fiyat tersine dönene kadar trendde kalmayı gerektirir.

Trend ticareti genellikle pozisyon ticareti veya salıncak ticareti tercih eden yatırımcılar tarafından benimsenmektedir. Temel trendlerin uzun sürdüğü göz önüne alındığında, yatırımcılar trend yönünde açık alım satım yaparlar ve günlük dalgalanmaları görmezden gelerek haftalarca hatta aylarca devam etmelerine izin verirler.

Hareketli Ortalama Nedir?

Para kazanmak için muhtemelen haftalarca hatta aylarca sürecek olan temel trendi belirlemek çok önemlidir. Aynı şekilde trend tersine döner dönmez piyasadan çıkmak ve fiyatlar ters yönde kaymaya başlamaktadır.

Genel olarak, üç tür eğilim vardır. Bir yükseliş trendi, fiyatın yükselmesi ile eş anlamlıdır. Bazen alıcıların geldiği ve fiyatı yükseltmeye devam ettiği yerden destek seviyeleri görevi gören bir destek seviyesine geri çekilmektedir. Bu durumda, fiyat aşağıda gösterildiği gibi daha yüksek ve daha yüksek dipler yapmaktadır.

Hareketli Ortalama

Öte yandan, düşüş trendi fiyatların herhangi bir hafif geri çekilme ile birlikte düşerek ek satış baskısı çekerek fiyatın yeni düşükler oluşturmasına neden olmaktadır.

Bir Hareketli Ortalama Nasıl Tespit Edilir

Fiyat herhangi bir yeni yüksek puan veya daha düşük puan kaydetmediğinde, yana doğru olduğu söylenmektedir. Bu durumda, fiyat menzile bağlıdır, belirli bir yüksek arasında salınım yapmayı seçer, bu da direnç görevi görür ve düşük destek görevi görür.

Trendin Hareketli Ortalamalarla Takip Edilmesi

Hareketli ortalamalar, genellikle pazardaki eğilimleri belirlemek için kullanılan önemli teknik analiz araçlarıdır. Gösterge, bir varlığın belirli bir zamandaki ortalama fiyatıdır. Bir grafikte tek bir satır olarak yazdırılmaktadır. Hareketli ortalama; yükseliş eğilimi durumunda yükselir, düşüş eğiliminde düşer ve piyasa yana doğru hareket ettiğinde düz kalır.

Bununla birlikte, hareketli ortalamalar, yalnızca ne olduğunu anlattıkları için gecikmeli göstergelerdir. Bu nedenle, fiyat hareketi açısından ne bekleyeceklerine dair içgörüler sağlar. Fiyat belirli bir hareketli ortalamanın üzerinde olduğunda, piyasanın yükseliş eğilimi gösterdiği görülmektedir. Benzer şekilde, fiyat hareketli bir ortalamanın altında olduğunda, fiyatın aşağı doğru eğilimli olduğu söylenmektedir.

Hareketli Ortalamalara Sahip Trend

Yatırımcılar, piyasa yönündeki değişiklikleri belirlemek için genellikle iki hareketli ortalama kullanılmaktadır. Bu durumda genellikle hızlı ve yavaş hareket eden bir ortalama kullanılmaktadır. İki hareketli ortalama birbirini geçtiğinde, aynı durum piyasa momentumunda bir değişiklik anlamına gelir.

En Popüler Ticaret Stratejileri

Teknik analiz söz konusu olduğunda kanallar etkili trend ticaret araçlarıdır. Kanallar, trendi görselleştirmek için harika bir yol sağlamaktadır. İdeal giriş ve çıkış noktaları hakkında detaylı bilgi sağlamaktadır. Çoğu ticaret platformu, bir yükseliş trendi durumunda daha yüksek ve daha düşük yükseklerin birbirine bağlanmasına ve bir düşüş eğilimi durumunda daha düşük alçak ve daha yüksek alçakların birbirine bağlanmasına izin veren bir araçla birlikte gelir.

Hareketli Ortalama

Yukarıdaki kanal, fiyatın mükemmel bir kanalda nasıl daha düşük ve daha düşük yüksekler yaptığını gösteriyor. Fiyat her yükseldiğinde ve devrede daha yüksek noktalara dokunduğunda bir tüccar bir satış pozisyonuna girebilirdi. Benzer şekilde, fiyat kanaldaki en düşük noktaya her dokunduğunda bir satın alma pozisyonuna girilirdi.

Kanalları kullanarak trend ticareti yaparken, hareketli ortalama yönünde pozisyonları girmek çok önemlidir. Örneğin, fiyat belirli bir hareketli ortalamanın, örneğin 200EMA’nın altında olduğunda; düşük riskle optimum getiri elde etmek için, fiyat her yükseldiğinde ve kanalda yüksek bir noktaya dokunduğunda satış pozisyonlarına odaklanmak akıllıca olacaktır.

Boğa ve Ayı Bayraklarını Kullanma

Boğa ve ayı bayrakları, piyasa momentumuna bağlı olarak görünen basit şamdan desenleridir. Fiyat, belirli bir hareketli ortalamanın üzerinde yükseldiğinde bir boğa bayrağı belirir ve aniden geri çekilmektedir. Bir bayrak modeliyle sonuçlanan bir kanalda salınmaya başlamaktadır.

Fiyat genellikle kanalda dalgalanmaktadır. Kanaldan çıkıyor ve uzun vadeli trendde yükselmeye devam ediyor. Bu durumda; kanalın arka ucunda uzun pozisyonlara girmek için veya fiyat kanaldan çıktığında ve yükselmeye başladığında idealdir.

Öte yandan ayı bayrakları, fiyat düşüş eğilimi gösterdiğinde ortaya çıkar. Uzun bir süre daha düşük seviyelere çıktıktan sonra; maliyet genellikle tersine dönmüş gibi görünerek geri çekilmektedir.

Ayı Bayrakları

Bununla birlikte, fiyat bir kanalda salınımla sonuçlanır ve daha yükseklere neden olacaktır. Bir süre sonra bir bayrak modelinde daha düşük yüksekler; fiyat kanaldan çıkacak ve daha düşük hareket etmeye başlayacak ve daha fazla olumsuz eylemden kar etme fırsatı sunacaktır.

Hareketli Ortalamaları Kullanma

Teknik analiz söz konusu olduğunda, hareketli ortalamalar trend ticaretinin merkezinde yer alır. Ortalama geçişi hareket ettirmek, yatırımcıların yeni trendler ortaya çıktığında avantaj elde etmelerini sağlayan yararlı bir trend ticaret stratejisidir.

Hareketli Ortalamaları Kullanarak Trend Ticareti

Yukarıda tartışıldığı gibi; 50 günlük hareketli ortalama ve 200 günlük hareketli ortalama gibi iki hareketli ortalama kullanmayı içerir. 50 günlük hareketli ortalama, 200 günlük hareketli ortalamayı geçtiğinde ve aynı seviyeye yükselmeye başladığında, bir satın alma sinyalini belirtin ve fiyatın yükselmeye devam edeceği için satın alma fırsatlarına göz atma zamanının geldiğini işaret edin.

Benzer şekilde, 50 günlük hareketli ortalama 200 günlük hareketli ortalamayı geçtiğinde ve daha düşük hareket etmeye başladığında, aynı kısa pozisyonlara girmek için ideal bir düşüş trendinin başlangıcına işaret ediyor.

Bir hareketli ortalama kullanırken, 200 günlük hareketli ortalamayı söyleyin. Fiyat hareketli ortalamanın altına düştüğünde ve düştüğünde satın alma pozisyonu açılmalıdır. Ardından fiyatın geri döndüğünü ve hareketli ortalamanın hemen üzerinde tekrar kapandığını gören keskin bir tersine dönülmelidir.

Aynı şekilde, fiyat 200 günlük hareketli ortalamanın altında olduğunda, geri çekildiğinde, zirveye çıktığında, ancak tekrar geri çekildiğinde ve hareketli ortalamanın altında kapandığında bir satış pozisyonu ideal olacaktır.

Sonuçta Hareketli Ortalama Nedir?

Trend ticareti, piyasanın yönünü belirlemek için teknik göstergeleri kullanan önemli ve etkili bir stratejidir. Uzun vadeli strateji, temel eğilimi belirlemek için hareketli ortalama gibi göstergelerin kullanılmasını gerektirir. Trend ticareti ile pozisyonlar trend yönünde açılmaktadır. Trend tersine dönene kadar çalışmaya bırakılıp ve ters yönde hareket etmeye başlamaktadır.

Hakkında admin

Bu Makalemizde İlginizi Çekebilir

Parabolik Sar Göstergesi Nedir

Parabolik Sar Göstergesi Nedir?

Parabolik Sar Göstergesi Nedir? Son zamanlarda piyasalarda aşırı aşağı yönlü hareketler bir çok yatırımcıyı oldukça …

4 Yorumlar

  1. Erdoğan Akkaya

    Hareketli ortalama ile ilgili en iyi makaleyi okudum. Bu tür yazılarınızın devamını beklerim. Web sitesizi sık kullanılanlara ekledim. Başarılar.

  2. Hareketli ortalama mantığını çözdüğünüz zaman para kazanmaya başlayabilirsiniz.

  3. Bugün okuduğum en iyi işlem stratejisi diyebilirim. Hareketli ortalama ile ilgili hiç bir bilgim yoktu. bu tür makalelerinizi her zaman bekliyoruz. Web sitenize bir haber bildirim butonu koyarsanız memnun olurum.

  4. Hareketli ortalama önemli bir grafik göstergesidir. İyi bir şekilde okumayı başarırsanız işlemlerinizde ciddi karlar elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.