Anasayfa / Yatırım Araçları / Akıllı Yatırım Nasıl Yapılır?

Akıllı Yatırım Nasıl Yapılır?

Akıllı Yatırım Nasıl Yapılır? Sizinle paylaştığımız mali kontrol listesini uyguladıysanız, hedef belirleme aşamasında olmanız veya en azından ayrıntılar üzerinde çalışmanız gerekir.

Pekala, işleri ilerletmenize yardım edelim. Amaç, SMART finansal hedefler belirlemektir. Hatırlıyor musun? Size rehberlik edecek bir haritanız olacağından, para açısından yapmak için koyduğunuz şeyi başarmanızı sağlamanın en kesin yolu budur.

Bununla birlikte, fikrin ve tüm sürecin arkasındaki öncülü anladığınızda hedef belirlemek daha kolaydır.

Akıllı Yatırım Nasıl Yapılır?

Basitçe ifade etmek gerekirse, somut ve spesifik olan, ona nasıl ulaşılacağına dair gerçekçi bir stratejiyle tamamlanmış bir finansal hedef oluşturmaktır.
Diyelim ki 2021’in sonuna kadar kredi kartı borcunuzun 5.000 TL tutarındaki borcunuzun tamamını ödemek istiyorsunuz. Bu, bunun gerçekleşmesi için her ay yaklaşık 420 TL ayırmanız gerektiği ve kartı önümüzdeki 12 aydaki herhangi bir satın alma işleminde kullanmayacağınız anlamına gelir. Bu, borçlarını ödemek istediğini söylemekten daha net bir plan.

Akıllı Yatırım Nasıl Yapılır
Akıllı Yatırım Nasıl Yapılır?

Akıllı bir finansal hedef, belirsiz bir planı belirli bir zaman çerçevesinde ulaşılabilir bir şeye dönüştürür çünkü gerçek kişisel finansınıza dayalı ÖGÇ’ler hakkında net bir fikriniz vardır.

Ayrıca, yatırım yapmak gibi yüce bir hedefi, mümkün olan bir şeye dönüştürür, çünkü bunun gerçekleşmesi için tam olarak hangi unsurların gerekli olduğunu bilirsiniz.

SMART finansal hedeflerini nasıl belirler?

SMART, Spesifik, Ölçülebilir, Ulaşılabilir, İlgili ve Zamana bağlı anlamına gelir. Yeterince anlaşılabilir, değil mi? Her kelimenin ne anlama geldiğini biliyorsun. Her birinin kişisel finansınızda nasıl bir rol oynadığını anlamanız yeterlidir.

Özel (Spesifik)

Belirli bir hedef Ne, Neden, Nerede, Kim ve Hangi sorularına yanıt verir. Diyelim ki bu yıl para birimlerine veya hisse senetlerine yatırım yapmaya başlamayı planlıyorsunuz.
Tam olarak neyi başarmak istiyorsunuz? Daha fazla gelir elde etmek, borçsuz olmak veya daha iyi bir finansal geleceğe sahip olmak mı istiyorsunuz?
Neden yapmak istiyorsun Hayattan daha fazlasını istediğin için mi yoksa hedefin bu yıl yapmak istediğin dönüşümlerle aynı hizada olması mı?

Bu özel hedef için fonları nereden temin edeceksiniz? Birikim hesabınızın küçük bir yüzdesini yatırıma yönlendirecek ve daha sonra gelirinizden ek fonlarla onu artıracak mısınız?

Hedefinize ulaşmak için kiminle çalışmanız gerekiyor? Yatırım yapmakta yeniyseniz, mentorlarla çalışmak veya ücretsiz web seminerlerine katılmak iyi bir fikirdir.

Hangi zorlukları veya kısıtlamaları öngörüyorsunuz? Ne kadar erken bilirseniz, çözümleri ve acil durum planlarını o kadar erken kurabilirsiniz.
Tüm cevapları listeleyerek, planınızı ulaşılabilir kılmak için neye ihtiyacınız olduğunu ve neyle yüzleşmeniz gerektiğini göreceksiniz.

Ölçülebilir

İlerlemenizi ölçebilmeniz önemlidir. Böylece hedefinize ulaşmak için doğru yolda olup olmadığınızı veya bundan uzakta olup olmadığınızı bilirsiniz. Kişisel finans durumunda, ayarlamanız gereken üç ölçüm vardır:

  • Hedef
  • Finansal kapasite
  • Kontroller ve bakiyeler

Örneğin, yatırıma başlamak istediğinizi varsayalım. Yatırım çabalarınızdan ne kadar finansal büyüme görmek istiyorsunuz? Hedefiniz 1.000 TL, 5.000 TL veya 10.000 TL olabilmektedir.

Bu çaba için ne kadar para ayırmanız gerekiyor? Tüm harcamalar ödendikten sonra, belki% 10’unu tasarruf hesabınıza geçirdikten ve beklenmedik harcamalar için küçük bir miktar bıraktıktan sonra, geriye ne kadar kaldığını temel alarak hesaplayın. Sonuca göre hedefinizi ayarlayın.

İlerlemenizi ne sıklıkla kontrol edeceksiniz? Büyüme olup olmadığını veya yatırdığınız fonların sağlam olup olmadığını görmek için en az bir ayda veya her üç ayda bir öz sermayenizi kontrol edin. Aktif olarak ticaret yapıyorsanız, ilerlemenizi düzenli olarak görmelisiniz. Rakamların arttığını görmek sizi daha da motive edecektir.

Mali durumunuz konusunda gerçekçi ve dürüst olmanız önemlidir. Ulaşılması imkansız bir hedef belirlerseniz başarısız olma olasılığınız daha yüksektir. Bu bizi bir sonraki noktaya getiriyor.

Başarılabilir

Ulaşılması imkansız bir hedef belirlemenin amacı nedir? Bu durumda, temelde başarısız olmayı planlıyorsunuz.
Bu yıl yatırım yapmak istiyorsanız, bunu yapacak kapasiteye sahip olduğunuzu bilmelisiniz. Eğer derin bir borcunuz varsa, yatırım yapmak yerine önce borcunuzu ödemeyi hedefiniz haline getirmelisiniz.

Yatırım yapmanın paranızı ikiye katlayabileceğini ve hızlı bir şekilde borç özgürlüğüne ulaşmanıza yardımcı olabileceğini düşünseniz de, faizler biriktiğinde bunu yapmak pratik değildir.
Akıllı Yatırım Nasıl Yapılır? Ulaşılabilir bir hedef belirlemek, finansal durumunuza karşı pratik ve dürüst olmak anlamına gelmektedir. Kişisel finansınızı araştırmanız gereken yer burasıdır. Sizi ara sıra hoşgörülerinizden mahrum bırakmadan hedefinize nasıl ulaşabileceğinizi öğrenin.

Alakalı

Belirlediğiniz hedefler şu anda yaşamınız veya durumunuzla alakalı olmalıdır. Aksi takdirde, geri çekmeyi göze alabileceğiniz başka bir plan haline gelecektir.

Mantıklı Yatırım Nasıl Yapılır

Örneğin, bu yıl yatırım yapmaya başlamayı planlıyorsunuz çünkü bu, servetinizi geliştirme genel planınızla alakalı. Erken emekli olmak istediğiniz için emeklilik fonunuza katkınızı artırmak istiyorsunuz.

Finansal hedefleriniz ne kadar alakalı olursa fedakarlık yapmak o kadar kolay olacaktır. Çünkü belirlediğiniz hedefler, harcamalarınızı azaltmanızı veya hoşgörüden vazgeçmenizi gerektirebilmektedir. Bu yapılması zor bir şeyse, planlarınız başarısız olabilmektedir.

Zamana bağlı

Hedeflerinize ulaşmak için belirli bir zaman aralığı belirlemelisiniz. Kısa vadeli veya uzun vadeli bir zaman çizelgesi belirlemeniz önemli değildir. Onsuz, hedef direğini başlangıçta planlanandan daha ileriye taşıyabilir ve erteleyebilirsiniz.

Bir son tarih ayrıca sizi sorumlu tutacak ve planlarınızı çok daha önemli hale getirecektir. Son teslim tarihinden sonra en son ne zaman bir proje gönderdiniz? Değilsin.

Zamana dayalı hedefler ayrıca bir aciliyet duygusu yaratır ve yol boyunca krizler çıksa bile sizi bunlar üzerinde çalışmaya motive eder.
Her şeyin net olması için, işte SMART hedeflerini belirlerken YAPILMASI ve YAPILMAMASI gerekenlerin bir özeti:

Bir diğer önemli şey ..

Olumlu bir para zihniyeti geliştirmelisiniz. Parayla olan ilişkiniz, finansal hedefinizle nasıl performans göstereceğinizi belirleyecektir. Bunu yalnızca istediğiniz şeyler için harcama aracı olarak görürseniz, finansal özgürlüğe ulaşmak ve sizi yaşam için hazırlayacak zenginlik oluşturmak için bundan nasıl yararlanabileceğinizi göremezsiniz.

Öyleyse, paraya nasıl değer verdiğinize uzun uzun bakın. Parayı hedeflerinize ulaşmanın bir yolu olarak görürseniz, hedeflerinizi harekete geçirmeye hazır olduğunuzu bilirsiniz.

Örnekleme amacıyla, hedefinizin ek veya birden çok gelir akışı oluşturmak olduğunu varsayalım. Mali durumunuzun durgunluk, iş kaybı veya salgın gibi yolunuza çıkacak herhangi bir kesintiye dayanacak kadar istikrarlı olmasını istiyorsunuz.

Kriz Zamanlarında Ne Yapabilirsiniz?

Bunun için nasıl belirli bir hedef yaratırsınız? Belirli bir plana ulaşmak için cevaplamanız gereken beş maddeyi unutmayın.

  1. Ne: Yatırıma başlamak istiyorum.
  2. Neden: Ek gelir elde etmek ve finansal istikrarı sağlamak için.
  3. Nerede: Tüm masraflar ödendikten sonra kalan ekstra parayı yatırın.
  4. Kim: Ustalardan / akıl hocalarından öğrenin ve web seminerleri veya eğitimleri izleyin.
  5. Hangi: Beklenmeyen masraflar ortaya çıkabilir. Bir doktora görünmeniz için hasta olup ve cebinizden ödeyebilirsiniz.

Bu soruları yanıtladığınızda, hedefleriniz belirsiz bir fikirden ziyade somut bir şekil alır. Ne yaptığınızın amacını ve hangi zorluklarla yüzleşmek için hazırlanmanız gerektiğini göreceksiniz.

İlerlemenizi nasıl ölçüyorsunuz?

Ne kadar gelir artışı elde etmek istiyorsunuz? 10.000 TL Her ay ne kadar para ayırabilirsiniz? 900 TL
İlerlemenizi nasıl ölçeceksiniz? Üç ayda bir kontrol edeceksiniz. Temel sermayeniz ilk ayda 2.700 TL olmalı ve yatırım faaliyetlerinize bağlı olarak öz sermayenizde en az% 3 büyüme görmelisiniz. Kazandığınıza yeniden yatırım yapın ve hedefinize beklenenden daha erken ulaşabilirsiniz.

Planınızın gerçekleştirilebilir olduğunu düşünüyor musunuz?

Belirlediğiniz metriklere göre, hedefinizin ulaşılma olduğu açıktır. Ayıracak paranız var. Sadece tasarruf etmek istiyorsanız, tasarruf hesabınıza her ay özenle 900 TL yatırırsanız, yılda 10.000 TL tasarruf edebilirsiniz.

Akıllı Yatırım Nasıl Yapılır? Para birimlerine veya hisse senetlerine yatırım yaptığınız için, tüm yatırım kararlarınızın olumlu getirisi varsa hedefinize daha erken ulaşabilirsiniz.

Birden fazla gelir akışına sahip olma arzunuz, salgın sırasında mali durumunuzun darbe almasından kaynaklanıyorsa, o zaman kesinlikle önemlidir. Aynısı, bu yıl daha akıllıca finansal kararlar vermeyi planlıyorsanız da geçerlidir.

Yalnızca gelirinize ve ne kadar az birikiminiz olduğuna güvenmenin yeterli olmadığını anladınız. Artık bunu yapacak kaynaklara ve yeteneğe sahip olduğunuza göre, mali durumunuza başka bir güvenlik katmanı eklemeye başlamanız mantıklıdır.

Hedefinize ulaşmanız ne kadar sürer?

12 ayda hedefinize ulaşmak istiyorsunuz ve yaptığınız hesaplamalar bunu kesinlikle başarabileceğinizi gösteriyor. Son tarih sizi sorumlu tutacak ve hedefinize bağlı kalmanıza yardımcı olacaktır.

12 aylık hedefe yaklaştığınızda ve yatırımlarınız olumlu getiri gösterdiğinde, sağlam bir planla hiçbir şeyin imkansız olmadığını göreceksiniz.
Artık tüm ayrıntılara sahip olduğunuza göre, ek gelir elde etme basit hedefiniz SMART haline geliyor – her ay 900 TL’lik para birimlerine veya hisse senetlerine yatırım yaparak ve kâra yeniden yatırım yaparak 12 ayda ek 10.000 TL kazanın.
Sadece bu ifadeye bakmanız, planlarınızı gerçekçi ve son derece mantıklı kılar.

Hakkında admin

Bu Makalemizde İlginizi Çekebilir

Forexte Kullanılan Programlar

Forexte Kullanılan Programlar

Forexte Kullanılan Programlar? Forex yatırımcıları için sahip olması gereken araçlar nelerdir? Yetenekli bir analist olmak övgüye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.